Kilo Verme Programı ve Obezite

Kilo Verme Programı ve Obezite

Kilo Verme Programı

Bulaşıcı olmayan salgın hastalık OBEZİTE… Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından da obezite, sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanmıştır.

Anlaşılacağı üzere obezite; besinlerle alınan enerjinin (kalori) harcanan enerjiden fazla olması ve fazla enerjinin vücutta yağ olarak depolanması (%20 veya daha fazla) sonucu ortaya çıkan, yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

Artık bu kadar basit olmadığını biliyoruz. Obezite otoümmin hastalıklar sınıfına konuldu. Yani vücudun kendi sistemine saldırmasıyla oluşan hastalık grubunun içerisindedir.. Tıpkı troid,kalp-damar hastalıkları, diyabet, kas hastalıkları, romatizmal hastalıklar, otizm ,astım ,egzama, alerji… gibi. Artık sadece “genetik” deyip geçemiyoruz. Epigenetik dediğimiz olgu genlerin dizilişiyle değil genlerin dokulardaki ifadeleriyle ilgileniyor.

Epigenetik bozukluklar genetik bozukluklar gibi kuşaktan kuşağa aktarılmaz ama bu bozuklukların aynı aile bireyleri arasında oluşma ihtimali daha yüksektir. Çevresel faktörler epigenetik değişikliklerde önemlidir. İkizlerden birinin kanser olup ötekinin olmaması genlerden gelen kanser riskinin epigenetik faktörler tarafından baskılanması ile açıklanabilir.

Kilo verme programında yine bağırsağa odaklanıp daha bütüncül bakmak gerekir. Floradaki geçirgenliğin (leaky gut) düzeltilmesi kilo verme programlarında da önceliğimiz olmalıdır. Yine rutin kontrollerle kişiye ve yaşamına uygun programlar belirlenmeli, kilo verme hızı birçok nedene bağlı olduğu için program süresi de yine kişiye göre değişeceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Yorum yapın

Call Now ButtonBize Ulaşın